بیلبورد

بیلبورد به تابلوی بزرگی گفته می‌شود که فضای مناسبی برای نصب آگهی را در اختیار دولت، صنعتگران و عرضه کنندگان کالا می‌گذارد و در اصل به هر فضای خارجی که امکان نصب آگهی بر آن باشد اطلاق می‌شود. اما امروزه، بیشتر به معنای تابلوهای بسیار بزرگ و نورپردازی شده‌است که بر پایه‌های بلندی قرار گرفته و از فواصل دور قابل دیده شدن هستند.

 

امروزه آگهی‌ نماها ( بیلبوردها ) مجموعه‌ای از تصاویر بزرگ هستند، بعضی از آن‌ها مضحک، بعضی کمی عجیب و غریب و گاهی کنایه آمیزند. اما در حال حاضر بیلبوردهایی مورد پسند تر هستند و در ذهن باقی می مانند که از ایده‌ای جدید استفاده کرده باشند. ما به عنوان بیننده می‌توانیم دیدگاه‌های مختلفی نسبت به هر آگهی‌نما داشته باشیم اما این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که بیلبوردها، نماد جریان دائمی و روان زندگی هستن

 

بیلبوردها با توجه به نیاز میتوانند شامل بخش‌های گوناگونی باشند، اما معمولاً بخش‌های زیر را داراست:

  • فونداسیون: در زیر زمین است و وظیفه نگهداری بار کل سازه را دارد.
  • پایه: صفحه نگهدارنده بر روی آن سوار می‌شود و جهت ارتفاع بخشیدن به تابلو استفاده می‌شود.
  • صفحه نمایش آگهی: فریم نگهداری آگهی است. یعنی همان قسمت پشت بیلبورد.
  • رویه تابلو: جهت نصب آگهی استفاده می‌شود و سطحی صاف و یکدست دارد.
  • سیتم نور پردازی: معمولاً پروژکتور یا لامپ مهتابی است.
  • راهروها و نردبان‌های تعویض رویه.
  • کلیپس و سپری: جهت صاف نگهداشتن بنر بر روی بیلبورد استفاده می‌شود. یعنی با کشیدن بنر، باعث می‌شود صاف نگهداشته شود.
  • آگهی: این بخش همواره تغییر می‌کند و آگهی‌های مشتریان بر روی آن نصب می‌شود. معمولاً به شکل بنر، فلکسی یا استیکر است.

از نظر طراحی سازه ایی ؛ بیلبورد ها میبایست در مقابل نیروی باد آنالیز و طراحی گردند. معمولاً یک بیلبورد باید استحکام کافی در برابر بادهایی با سرعت 110 کیلومتر را داشته باشد. هرچند استاندارد این عدد در مناطق مختلف می تواند متفاوت باشد.

بیلبوردها قدرتمندترین و موثرترین رسانه و ابزار اطلاع رسانی شهری هستند که امکان معرفی برندها و کالاهای جدید را بر اساس بخش بندی بازار و گروه مخاطبان فراهم می کنند.

 

بیلبوردها با توجه به نوع سازه، ابعاد و استقرار در بزرگراه ها، خیابان ها و معابر عمومی دارای بیشترین مخاطب، تاثیر گذاری و قابلیت رویت از فواصل دور بوده و امکان پیاده سازی و انتقال پیام ها و ایده های مختلف و نوینی را فراهم می سازند، ابعاد بیلبوردها معمولا از 20 تا 180 متر متغیر بوده و سازه هایی متحرک و سه بعدی همراه با نورپردازی های زیبا در شب دارند که جذابیت بهره گیری از تبلیغات محیطی را برای صاحبان برند دو چندان می کند.

با توجه به موارد بالا و در نظر گرفتن قدرت این رسانه تبلیغاتی آفلاین، کانون تبلیغاتی دیتا آمل با داشتن بیلبوردهای متعدد در بهترین نقاط شهرستان آمل و سایر شهرستانهای استان مازندران این امکان را برای افراد حقیقی ، کسب و کارها و اینفلوئنسرها بوجود آورده است تا بتوانند تبلیغات خود را در سطح شهرستان و یا فراتر از آن در بازه های زمانی متفاوت انجام دهند.